Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

badania psychotechniczne Bielsko Biała, badania psychologiczne kierowców Bielsko

Na sytuację na szosach w największej mierze rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich samochody. Naprawdę istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych profesji zgodnie z przepisami muszą we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ten temat parę słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy skończyli 50 lat – powinni wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania na temat wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na specjalnych maszynach, w czasie których badana jest percepcja szybkości, podzielność uwagi umiejętność szybkiego reagowania czy widzenie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. Jak? W sieci dostępne są liczne filmy prezentujące działanie maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Top