Dalsze informacje o barszczu czerwonym w butelce.
Trudno jest uważać, iż barszcz czerwony to potrawa tylko na święta, którą jemy z reguły w trakcie Wigilii lub ważnych rodzinnych zabaw okolicznościowych. Tam, gdzie obyczaj podawania dwudaniowych obiadów wciąż trzyma się mocno, barszcz czerwony cyklicznie spotykany jest na stołach zarówno pod postacią zupy, jak i jako dodatek do innych potraw.
Barszcz czerwony – pasuje do pasztecików z grzybowym nadzieniem i do ziemniaków
Zdawałoby się, iż barszcz czerwony to prosta do ugotowania zupa z buraków, która sama w sobie nie jest bardzo pożywnym daniem. Jednak właśnie jego nieco słodkawy, a przy tym kwaśny aromat powoduje, iż znakomicie współdziała on z bardzo różnorodnymi smakami. Popularnych dodatków do barszczu czerwonego jest multum – jedni wrzucają weń pierogi z kapustą, grzybami albo mięsem, pozostali przedkładają ziemniaki, kawałki kiełbasy i jajko. Barszcz czerwony to klasyczna potrawa obiadowa, lecz też pyszna przekąska lub kolacja na ciepło – wrzący kubek tej zupy rewelacyjnie pasuje do chrupkiego krokiecika z pieczarkami lub drożdżówki z mięsnym farszem.
Warto podkreślić, iż barszcz czerwonynie jest zupą bardzo tuczącą, o ile nie dodano do niego śmietany. Posiłek ten uznawany jest za zdrowy, bo dostarcza organizmowi witaminy z grupy B i witaminę C, mangan, kwas foliowy, a także mnóstwo żelaza, przez co poleca się go anemikom. Jednak z uwagi na to, że bazą tej zupy są buraki zawierające sporo cukru, a przy tym na co dzień spożywa się ją z dodatkami mających w składzie znaczne ilości węglowodanów, powinni na nią uważać osoby, u których rozwinęła się cukrzyca.
Zakwas z buraków kiszonych na barszcz czerwony – kup albo zrób sam
Nie istnieje kanoniczny przepis na barszcz czerwony – każdy szef kuchni wykorzystuje preferowane przez siebie dodatki i inaczej przyprawia to danie. Niektórzy dodają do niego odrobinę cukru, żeby wydobyć naturalny słodkawy aromat buraka, inni kochają barszcz na ostro, należycie pieprzny. Jedno za to jest pewne – barszcz czerwony smakuje wybornie, jeżeli przygotuje się go na bazie zakwasu. Zupa z dodatkiem zakwasu z kiszonych buraków ma silniejszy, kwaskowaty aromat oraz wyróżnia się bardziej wyrazistym czerwonym kolorem, a dodatkowo dostarcza organizmowi więcej kluczowych minerałów i witamin. Zakwas z kiszonych buraków można naturalnie przygotowywać samemu, lecz proces fermentacji – zależnie od panujących w mieszkaniu warunków – trwa mniej więcej tydzień. Jeśli jednak raptownie nabierzesz ochoty na to danie, wcale nie musisz tyle na nie czekać – po prostu kup buteleczkę zakwasu na barszcz czerwony w sklepie albo online.
Nasze dane:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]