Ogórki kwaszone kupisz na https://artmankiszonki.pl/pl/c/Ogorki-kiszone/13.
W sałatce warzywnej, na kanapce, w zupie lub jako surówka do dania głównego – kiszone ogórki w środkowoeuropejskiej kuchni podajemy częściej niż chcielibyśmy przyznać. Nas to nie zdumiewa, bowiem kiszonki są tak samo smaczne, co zdrowe.
Jak przygotować kiszone ogórki?
Ogórki kiszone to warzywa, które wystawiono na działanie procesu fermentacji. Ich zrobienie jest stosunkowo proste. Używa się do tego drewnianych beczułek albo pojemnych glinianych garnków, w których surowe ogórki wraz z przyprawami zalewa się słoną wodą. Następnie zostawia się je na co najmniej kilkanaście dni w chłodnym miejscudo momentu, aż fermentacja mlekowa zakwasi warzywa. Wielbiciele niezbyt kwaśnych kiszonek mogą przystąpić do spożycia ogórków już po paru dobach – takie ogórki to tzw. ogórki „małosolne”. W najpopularniejszej recepturze do solanki wraz z ogórkami dodaje się ząbki czosnku i koper, jednakże smak kiszonych ogórków można wzbogacić również różnymi dodatkami, między innymi gorczycą, kawałkami chrzanubądź liśćmi czarnej porzeczki. Naturalnie nie każdy ma czas ani pod dostatkiem miejsca w kuchni, by samemu przygotowywać takie kiszonki. Nie każdy posiada także spiżarkę albo piwnicę, w której może chować żywność w ogromnych ilościach. Nie znaczy to jednakże, że musimy zrezygnować z ogórków kiszonych – w każdej chwili możemy dostać je w markecie na wagę bądź w wygodnych opakowaniach, a więc w woreczkach z folii czy w pojemnikach z uchem, które bez trudu zmieszczą się w lodówce.
Czy należy spożywać kiszone ogórki?
Od stuleci powszechnie wiadomo, iż warzywa wystawione na działanie fermentacji zbawiennie oddziałują na ludzki układ pokarmowy. I to prawda, gdyż wespół z kiszonkami spożywamy pomocne kultury bakterii, które redukują pH przewodów pokarmowych oraz korzystnie oddziaływają na ich florę, poprawiając w konsekwencji proces trawienia. Ale to nie wszystko! Ogórki kiszone nie są kaloryczne (dostarczają około 12 kilokalorii w 100 g), a zarazem zawierają między innymi witaminę K1, C i A, witaminy z grupy B oraz sporo składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego działania organizmu, to przykładowo magnez, wapń, żelazo, cynk i fosfor. A co z sokiem z kiszonych ogórków? Jeżeli nie odpychają cierpkie smaki, nie trzeba wyrzucać go po zjedzeniu warzyw. Lepiej wykorzystać go do zupy ogórkowej lub wypić, gdyż w miarę kwaszenia witaminy przenikają po trosze do zalewy. Warto jednak zaznaczyć, na kiszonki muszą uważać osoby z nadciśnieniem – w kwaszonkach znajduje się wszak pokaźna ilość soli.
Nasze dane:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]