Nie jesz kiszonej kapusty? Szkoda, bo to samo zdrowie!

kwaszona kapusta

Specyficzny smak białej kwaszonej kapusty jest integralną częścią polskiej kuchni. Jest ona składową licznych potraw i przeciętny Polak stosunkowo często kładzie ją na swoim stole. I popieramy to, ponieważ kwaszona kapusta to niesłychanie zdrowa żywność.

Liczne substancje odżywcze i witamina K – co znajdziesz w kiszonej kapuście?

Kapusta kwaszona, czy też kiszona, bo tych przymiotników używa się zamiennie, to jeden z tych wyrobów żywnościowych, które powstało w wyniku dążenia człowieka do znalezienia metody na dłuższe przechowywanie żywności. Drobniutko posiekane liście białej kapusty stają się zdatne do spożycia przez długi okres czasu w efekcie wystawienia na działanie fermentacji mlekowej. Kiedyś konsumowanie kiszonej kapusty umożliwiało uzupełnienie konieczne witaminy i składniki odżywcze, których zdobycie podczas zimy było znacznie bardziej skomplikowane niż współcześnie. A trzeba zaakcentować, iż w kapuście kiszonej jest dużo substancji, które są nieodzowne dla poprawnego działania naszego organizmu. To wspaniałe źródło witaminy A, witaminy C, która zwiększa odporność na przeziębienia, jak również witaminy K wzmacniającej kości i układ sercowo-naczyniowy oraz mającej m.in. właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbólowe. W kwaszonce tej znajdują się również inne konieczne dla ustroju witaminy, czyli te z grupy B (jak B2, B5, B12). Co więcej, kapusta kwaszona to źródło między innymi żelaza, magnezu oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Równocześnie to pożywienie nie dostarczające wielu kalorii, toteż poleca się jego spożycie osobom myślących o odchudzaniu się.

Kapusta kwaszona – w daniach głównych i w zupach

Kiszona kapusta na naszych stołach spotykamy zarówno w dodatkach do dań, jak i jako najważniejszy ich element. Nieprzetworzoną przeważnie spożywa się ją jako surówkę z tartą marchwią oraz cebulą, która pasuje do potraw z ryb czy ziemniaków, a niekiedy na słodko – oprószoną odrobina cukru. To też składnik, który rewelacyjnie harmonizuje z borowikami i mięsem, toteż wykorzystuje się ją w nadzieniu do krokiecików, pierogów czy łazanek. Naturalnie, bez kapusty kwaszonej nie powstałyby najsmaczniejsze polskie dania – góralskiej kwaśnicy, bigosu bądź kapuśniaka.

W zasadzie każda rodzina posiada własny przepis na kwaszoną kapustę, jednak obecnie z rzadka kisi się ją w domu, bowiem nie ma już konieczności składowania pożywienia na czas zimy. Kapustę kwaszoną w małych oraz wielkich opakowaniach bez przeszkód dostać można w dowolnym sklepie, a także można zamówić ją online. Producenci mają w swoim asortymencie też kapustę kiszoną z certyfikatem żywności ekologicznej.

Nasze dane:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]

Top