Więcej informacji o literaturze kryminalnej.
Znacząca rzesza osób to entuzjaści strasznych opowieści. Niektórzy preferują opowieści na granicy makabry, inni chcą zanurzać się w dalekie kąciki skomplikowanych procesów myślowych bestialskich bandytów czy psychopatycznych morderców. W zalewie kanałów telewizyjnych i podcastów, na których udostępnionych są tysiące produkcji prezentujących odbiorcom fikcyjne oraz prawdziwe historie, nieprzerwanie jedną z najprzyjemniejszych metod styczności z nimi pozostają książki kryminalne i thrillery.
Kryminalne książki oraz thrillery – dlaczego czuć niepokój?
Miłośnik powieści kryminalnych i thrillerów z miejsca odpowie, że chodzi o silny zastrzyk adrenaliny. Czytając lub oglądając przerażające historie chcemy przez jakiś czas pozwolić ponieść się intensywnemu odczuciu niepokoju, którego mało kiedy doświadcza się na co dzień. Nie ma dziś dla człowieka w naturze śmiertelnych zagrożeń, a jeśli już się czymś stresujemy to najczęściej utratą zatrudnienia, niestabilnością finansową lub problemami zdrowotnymi. O ile nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie przeżywamy sytuacji, w których nasze ciało wyzwala w sporych ilościach adrenalinę, a więc hormon stresu i przetrwania. A właśnie uczucie strachu uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. Nie bez powodu baśnie braci Grimm oraz Andersena mają zwykle tak mroczny i brutalny charakter – w ten sposób bajki te uczyły dzieci o niebezpieczeństwach codziennego życia, pokazując im w tym samym czasie, że to co dobre czasem nie wygrywa.
Filmowym adaptacjom kryminalnych książek daleko do pierwowzorów
XXI wiek to okres szybkiej kultury. Odbiorcy, gdy znajdą na nią czas, szukają filmu na wieczór lub serialu z zamkniętą historią, którego oglądanie potrwa maksymalnie parę godzin. Pasjonaci klimatycznych thrillerów i kryminałów są wręcz rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które dostępne są na rozmaitych platformach VOD. Co godne zaznaczenia, częstokroć te filmy i seriale to adaptacje głośnych książek, ale jest im daleko do pierwowzoru i ich obejrzenie nie daje takiej radości jak przeczytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza historię kryminalną i horror, konsumuje się inaczej aniżeli film – wolniej, czyli z większą atencją. W książce każda deskrypcja, dialog i postać (również ta ostatniego planu) ma wpływ na budowanie klimatu snutej historii. Strach wyzwalany jest u czytelnika przeważnie powoli, lecz pozwala to na dokładniejszą analizę opisanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeżeli wobec tego masz chwilę i lubisz czytać, pozwól sobie napędzić strachu horrorom, thrillerom oraz kryminałom.
Nasze dane:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa