Kantary – rodzaje i rozmiary

Skieruj się tutaj, aby zamówić kantar dla konia.

Kantar jest powszechnie używaną częścią uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – elementu wkładanego do pyska pozwalającego na kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jedna z najistotniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. Dlatego musi on pasować do kształtu i wymiarów głowy konia oraz nie powodować u niego zadrapań. Jak zatem znaleźć stosowny kantar? Na które jego atrybuty należy zwrócić szczególną uwagę?

Kantar sznurkowy czy taśmowy – który odpowiedniejszy dla konia?

Na rynku odnajdziemy przeróżne warianty kantarów: sznurkowe, taśmowe, podszywane czy skórzane. Te pierwsze, nazywane też halterami, są polecane ze względu na dużą kontrolę, którą jeździec za ich pomocą sprawuje nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia o wiele wygodniejszy jest jednakże kantar taśmowy lub skórzany. Znacznie wyższy komfort zapewniają kantary podszywane – np. prawdziwym bądź syntetycznym futrem, które można odpinać celem umycia. Kantar tego rodzaju doskonale chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala przywiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas ćwiczeń czy spacerów.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla ras gorącokrwistych?

Kantary wytwarzane są w paru rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt i kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), który stosują właściciele koni szetlandzkich oraz większych źrebiąt. Kantar zwany pony (1) został z kolei stworzony z myślą o kucach (np. islandzkich) i rocznych koniach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średniej wielkości i pasują między innymi do hanowerów, koni holsztyńskich, huculskich oraz arabskich. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie czy shire).

Nasze dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Top