Barszcz biały i żurek – tradycyjne polskie smaki

Chcesz kupić żurek staropolski? Odwiedź tę stronę.

W ostatnich latach z rzadka już spożywamy dwuposiłkowe obiady. Przez chroniczny braku czasu, co wywołuje konieczność błyskawicznego nasycenia się, często rezygnujemy z zup, ograniczając się do potraw uprzednio oferowanych najczęściej jako to drugie danie. Jednakże tradycyjne polskie zupy, takie jak żurek oraz barszcz biały, długo jeszcze będą nam towarzyszyć. Nawet jeśli samodzielnie przyrządzamy je już wyłącznie sporadycznie, to nieprzerwanie stanowią one stały punkt w menu gospód oraz restauracji z rodzimą kuchnią, a także są powszechnie serwowane w trakcie obiadów wielkanocnych i bożonarodzeniowych.

Barszcz biały to nie żurek – podstawowe różnice

Jeśli zapyta się Słowianina o białą zupę przyrządzaną na zakwasie z mąki, to momentalnie przytoczy on albo barszcz biały albo żurek. Sporo osób nawet nie widzi najważniejszej różnicy między tymi potrawami, stosując te nazwy zamiennie. Tymczasem co do zasady barszcz biały gotuje się z zakwasu z mąki pszennej, zaś żurek – na zakwasie na mące żytniej. To jednak nie wszystko, co odróżnia te zupy, chociaż wypada dobitnie zaakcentować, iż nie ma jednej niezmiennej receptury na żurek i kolejnej na barszcz biały. Kuchnia jest wszak sztuką, a każda kompozycja składników odzwierciedla wprawę kucharza oraz jego osobiste upodobania. Co jednak da się wymienić to fakt, że do barszczu białego zwykle wkłada się więcej grzybów i jarzyn. Zabiela się go również przeważnie mlekiem, a do jego zakwaszenia w miejsce zakwasu mącznego można zastosować sok z ogórków kwaszonych lub z kapusty kwaszonej. Z kolei z żurkiem temat jest bardziej złożony, ponieważ w ramach tej rodziny zup można wydzielić 3 warianty:
– niezbyt gęsty, lekki żurek, zabielany szczodrze śmietaną i doprawiany pokaźną ilością majeranku, serwuje się go zwykle z pieczywem i jajkiem;
– zawiesisty, kwaskowaty żur przygotowywany zwykle ze sporą ilością czosnku, również na zakwasie z mąki gryczanej i owsianej, podawany z kartoflami;
– oraz zalewajkę – czyli zupę, w której kawałki kartofli gotuje się na zakwasie żytnim lub chlebowym.

Baza na żur i barszcz biały? Kupić czy przygotować samodzielnie?

Preparacja zakwasu na wymienione powyżej zupy nie jest skomplikowane, aczkolwiek nie zawsze pierwsze podejście kończy się sukcesem. Na blogach kulinarnych znaleźć można wiele instrukcji, jak zrobić zakwas, które można wykorzystać. Używając jednakże samodzielnie zrobiony zakwas powinno się przewidzieć pichcenie zupy z kilkudniowym wyprzedzeniem. Tym samym, jeśli apetyt np. na żurek najdzie was znienacka, warto wykorzystać gotowy zakwas, który dostępny jest w praktycznych butelkach, wystarczających na zrobienie posiłku dla całej rodziny. W sklepach spożywczych, i tych online, jak i stacjonarnych, bez przeszkód nabędziemy zakwasy z mąki żytniej oraz pszennej, na bazie których przygotujemy wyborny biały barszcz i tradycyjny żurek śląski bądź staropolski.

Nasze dane:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]

Top