Jak urządzić kuchnię otwartą na salon?

W zależności od architektonicznej koncepcji pomieszczeń, kuchnia w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu może być otwarta, półotwarta bądź zamknięta. Czym charakteryzuje się plan otwarty? Jakie zalety ma to rozwiązanie? Na co warto zwrócić uwagę podczas przygotowywania projektu takiej kuchni?

Kuchnia otwarta – co to znaczy?

Otwarty plan kuchni polega na tym, że w domu nie ma formalnych, architektonicznych podziałów pomiędzy kuchnią a salonem, a zamiast dwóch osobnych pomieszczeń, mamy jedno duże i wielofunkcyjne. Podział stref ma charakter nieformalny, czyli obejmujący zróżnicowaną kolorystykę, materiały, faktury oraz oczywiście meble. Aby stworzyć taką przestrzeń, często konieczne jest wyburzenie ściany działowej, jednak coraz częściej projekty w nowym budownictwie zakładają zastosowanie właśnie planu otwartego.

Otwarta kuchnia – zalety

Połączenie salonu z kuchnią w jedno duże pomieszczenie pozwala stworzyć wrażenie przestronności, a tym samym realnie zyskać przestrzeń. Ściany działowe nie są grube, jednak ich usunięcie – zwłaszcza w niewielkim mieszkaniu – może poprawić estetykę i funkcjonalność całego wnętrza. Jedną z zalet tego rozwiązania jest możliwość spędzania czasu z gośćmi czy rodziną przebywającą w salonie, podczas gdy gospodarze przygotowują posiłki lub napoje. Otwarta kuchnia doskonale sprawdzi się w małym mieszkaniu, w którym zależy nam na optycznym powiększeniu, ale również w dużym domu, w którym chcemy podkreślić imponujący metraż. Łącząc kuchnię z salonem, możemy stworzyć zarówno całkowicie odrębne strefy, jak i te, w których znajdują się elementy wspólne, na przykład stół jadalniany pełniący funkcję dodatkowego blatu roboczego oraz miejsca do wspólnych posiłków.

Jak urządzić kuchnię otwartą na salon?

Każde rozwiązanie ma zalety i wady, choć ostatecznie wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli zależy Ci na powiększeniu przestrzeni za sprawą połączenia kuchni z salonem, musisz zadbać o skuteczną wentylację, bo wydzielane podczas gotowania zapachy szybko rozprzestrzeniają się i osiadają na przykład na tekstyliach. Istotne jest również dbanie o porządek w kuchni, ponieważ w otwartym planie wyraźnie widać z salonu pozostawione naczynia i produkty spożywcze na blacie roboczym.

Pomysły na otwartą kuchnię

Salon Archidom w Krakowie zajmuje się projektowaniem otwartych kuchni idealnie dopasowanych do potrzeb Klientów. Oznacza to, że na podstawie Twoich oczekiwań i tego, jak zamierzasz korzystać z tej przestrzeni, Archidom przygotuje kompletny projekt obejmujący wystarczającą ilość mebli do przechowywania naczyń i przyborów kuchennych, przestronny i wygodny blat roboczy, a także wyspę kuchenną, półwysep czy wielofunkcyjny stół.

Źródło tekstu: https://archidom.com.pl/jak-urzadzic-kuchnie-otwarta-na-salon/

Top