Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Niepowtarzalny blask oraz nietypowy, jak na topaz, kolor to najważniejsze cechy topazu mistycznego, który od dawna cieszy się ogromnym uznaniem miłośników ozdób. Mimo że z pozoru może się wydać, że to inny minerał, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są skutkiem specjalnej technologii wyrobu – prawdziwy topaz jest w jej toku poddawany wpływowi wysokiej temperatury oraz pokrywany niezauważalną warstwą kruszcu szlachetnego. To dlatego topaz mistyczny wygląda tak niesamowicie.

Kolory topazu mistycznego

Odcienie, które przybiera topaz mistyczny zależne są zwłaszcza od metalu, którym jest pokryty. Najczęściej spotykany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia natomiast, że kamień przybiera purpurowy odcień, niebieski zaś jest skutkiem podgrzania kamienia bez żadnych domieszek. Szczególnie dobre skutki daje wykorzystywanie czystego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Brazylii lub Azji.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak w poprzednim akapicie napisaliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są bardzo cenione przez jubilerów. Często używają go zatem do produkcji wisiorków, pierścionków i innych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż jedynie do eleganckich strojów – doskonale prezentuje się również na co dzień. Ważna okazuje się również mnogość kolorów, sprawiająca, że prościej możemy wybrać ozdoby do swojej kreacji.

Top