Obrączki ślubne wczoraj i dziś

obrączki ślubne kraków

Dla większości kobiet ślub jest niezwykle poruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten jednoczy nowożeńców po wsze czasy, a symbolem ich lojalności, miłości i oddania są obrączki ślubne, które wkładają sobie na palce.

Obrączki ślubne – nie w każdym kraju na prawym palcu serdecznym

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, z tej przyczyny ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego przekazanie żonie pierścionka stało się cząstką sakramentu ślubu. Mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę wiele wieków później, o czym jednak niewielu pamięta. Już uprzednio bywały sytuacje, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyruszali na wojnę, niemniej jednak obyczaj ten upowszechnił się szerzej w XX w., a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, że w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w innych krajach, jak np. w Szwecji, w Meksyku, w Egipcie czy na Słowacji, nakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze staroświeckimi przesądami biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary mierzą oraz wybierają obrączki ślubne wspólnie, jednak tradycja powiada, iż przyszła żona nie powinna ich kupować, bowiem jest to zadanie mężczyzny.

Współczesne obrączki

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej subtelnym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci sporządzano je z przeróżnych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (jak miedź lub mosiądz) uosabiające moc miłości. Dzisiaj do ich wytworzenia wykorzystuje się przeważnie złoto i platynę, które są oznaką zaufania do małżonka. Rzecz jasna, ozdabia się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż przeważnie nabywane są proste, ponadczasowe pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch rodzajów złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają też nieraz w ofercie grawerunek. Można więc spersonalizować obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu lub istotny dla nowożeńców cytat.

Nasze dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Top