Motoreduktor – jego rodzaje, działanie i zastosowanie

Dowiedz się, gdzie zamówić motoreduktory kątowe, wejdź na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to po prostu nierozłączny układ napędowy składający się głównie z silnika elektrycznego i przekładni mechanicznej. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się ich używa? O tym przeczytasz w niniejszym wpisie.

Motoreduktor – poznaj zasadę jego działania

Motoreduktory umożliwiają skuteczne wykorzystanie elektrycznych silników jako napęd w najrozmaitszych zastosowaniach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy równoległym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście efektywność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, wobec tego zawsze pojawia się nieduża dysproporcja między mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor na ogół wchodzą również inne podzespoły jak sprzęgła lub hamulce. Największą zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane zestawy, które można bez trudu znaleźć w oferty producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie pasowały do wymogów budowanej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a czasem miesięcy, na czasochłonne pomiary oraz testy poszczególnych układów elementów. W zależności od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do niewielkich, średnich bądź znacznych obciążeń, jak również do krótkotrwałego bądź długotrwałego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym wykorzystano wielostopniową przekładnię, pozwala uzyskać bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Typy i wykorzystanie motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka typów silników (BLDC, AC, DC oraz szeregowych), dzieli się je według typu przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem następujące motoreduktory:
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Brak raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się zastosować motoreduktora jako napędu. Czy to przemysł, spedycja czy produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, jak m.in linie produkcyjne, dachy ruchome, podnośniki czy mieszadła. Ogromne zróżnicowanie rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich wielkości i mocy przyczyniła się do tego, iż ilość możliwych kombinacji, jakie obecnie oferują cenieni producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w tysiącach, lecz w zasadzie w milionach.

Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Top