Faktoring odwrotny

Co to jest faktoring odwrotny?

Faktoring odwrotny polega na finansowaniu bieżących zobowiązań handlowych przedsiębiorstwa. Ta sama usługa jest dostępna pod różnymi określeniami. W przeciwieństwie do klasycznego faktoringu model odwrotny jest skierowany do nabywców towarów i usług, nie do podmiotów sprzedających, stąd jego inna nazwa – faktoring kupiecki. Funkcjonuje również jako faktoring dłużny, faktoring odwrócony czy też faktoring zakupowy. Korzystają z niego przedsiębiorcy, którzy wolą uniknąć zaciągania kredytu obrotowego lub nie mogą namówić dostawców na kredyt kupiecki, więc szukają innych sposobów na wspomaganie płynności finansowej firmy.

Na czym polega faktoring odwrotny?

Zamawiasz towar lub usługę od przedsiębiorcy, który wystawia fakturę ze stosunkowo krótkim terminem płatności. Wiesz, że możesz mieć problem ze spłatą zobowiązania np. ze względu na opóźnienia w płatnościach od Twoich kontrahentów. Z jednej strony – zakaz cesji wierzytelności w umowie uniemożliwia Ci skorzystanie z klasycznego faktoringu. Z drugiej strony – inny przedsiębiorca odmawia kredytu kupieckiego. W tej sytuacji warto skorzystać z faktoringu odwróconego. Dzięki niemu upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Dostaniesz towar, ale uregulujesz fakturę za 30, 60 czy nawet 90 dni. Faktor przeleje pieniądze na rachunek dostawcy, który będzie kontynuował satysfakcjonującą współpracę.

Faktoring odwrócony krok po kroku

 1. Przekazujesz fakturę zakupową firmie faktoringowej, która reguluje 100% należności brutto za Ciebie. Wystarczy przesłać dokument poprzez specjalną platformę.
 2. Wystawca faktury otrzymuje pieniądze nawet w dniu wystawienia dokumentu. Faktorzy oferują automatyczne finansowanie dostawców (tuż po otrzymaniu informacji o wierzytelności od nabywcy) lub przelewanie całości bądź części środków dopiero na żądanie dostawcy.
 3. Umowa faktoringowa określa termin, w którym musisz zwrócić całą kwotę faktorowi (włącznie z odsetkami). Obowiązuje Cię oryginalny termin płatności z faktury lub wydłużony okres spłaty. Firma faktoringowa może Ci zaproponować spłatę ratalną – nawet do 24 miesięcy.
 4. Niektórzy faktorzy dopuszczają obciążanie kosztami finansowania nie tylko kupujących, lecz także dostawców. Z punktu widzenia dostawcy pierwsza opcja jest korzystniejsza, bo nie generuje dodatkowych opłat, a finansowanie przebiega bezobsługowo. Klient firmy faktoringowej ma prawo do wliczania odsetek i prowizji do kosztów uzyskania przychodu.
 5. Faktoring kupiecki nie wpływa na zdolność kredytową firmy, o ile pilnujesz przelewu wierzytelności zgodnie z warunkami umowy. Jeżeli spóźnisz się ze spłatą swoich zobowiązań wobec faktora, obciąży Cię dodatkowymi kosztami, w tym windykacyjnymi. Ponadto może Cię wpisać do rejestru dłużników, co zostanie wzięte pod uwagę przez bank, kiedy złożysz wniosek o kredyt czy limit na karcie debetowej.

Jak faktoring odwrotny wpływa na relacje biznesowe?

Należysz do przedsiębiorców, którzy zastanawiają się, jak uzyskać atrakcyjniejsze warunki u dostawców produktów i wykonawców usług? Zależy ci, aby utrzymywać dobre relacje z kontrahentami, oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu? Opłacaj faktury w terminie lub nawet przed jego upływem! Niestety postępowanie, które powinno być normą w każdym sektorze, wcale nie jest tak powszechne.

Aż 59% firm uczestniczących w „Audycie windykacyjnym”, przeprowadzonym na zlecenie Kaczmarski Inkasso, zmaga się z opóźnionymi płatnościami od kontrahentów. W największe tarapaty wpadają mikro- i małe firmy – odpowiednio 56% i 63% nie dostaje przelewów w terminie. Z kolei 34% wszystkich zapytanych nie wie, co zrobić, kiedy kontrahent przekracza termin płatności.

Skoro dzisiaj tak trudno o wiarygodnego partnera biznesowego, terminowe regulowanie należności zwiększa szanse na uzyskanie rabatów na towary czy tańszych pakietów usług. Ponadto odpowiedzi ankietowanych potwierdzają zapotrzebowanie przedsiębiorców na produkty wspomagające płynność finansową. Faktoring odwrotny pozwala na szybką spłatę zobowiązania, nawet jeśli firma cierpi na chwilowy brak środków na uregulowanie faktur.

Jakie korzyści z faktoringu odwrotnego czerpią przedsiębiorcy?

Przedsiębiorca korzystający z faktoringu odwrotnego buduje skuteczną politykę zakupową i zwiększa konkurencyjność firmy w sektorze, przy okazji wzmacniając wizerunek zaufanego kontrahenta.

 • Jest zdolny do wynegocjowania lepszych warunków umowy z dostawcą, w tym dłuższych terminów płatności.
 • Zyskuje szansę na skonto, czyli obniżenie kwoty do zapłaty w zamian za przyspieszone uregulowanie należności.
 • Współpracuje z dostawcami oferującymi wyłącznie krótkie okresy płatności, ponieważ spłaca wierzytelność faktorowi w późniejszym terminie.
 • Wzmacnia relacje biznesowe z kontrahentami, którzy są pewni, że nie będą długo czekać na przelewy.
 • Uniezależnia ciągłość dostaw od otrzymywania przelewów od nabywców jego produktów i usług.
 • Reguluje zobowiązania firmy, nie obniżając zdolności kredytowej jak w przypadku kredytu obrotowego oraz innych produktów bankowych.
 • Redukuje liczbę operacji w bankowości elektronicznej, bo może zlecić jeden duży przelew faktorowi, a nie oddzielne przelewy dla dostawców.

W przypadku faktoringu odwrotnego obu stronom, czyli nabywcy i sprzedawcy, łatwiej utrzymać płynność finansową.

Ile kosztuje faktoring odwrotny?

Na koszt faktoringu odwrotnego składają się przede wszystkim odsetki od środków wypłaconych przez faktora. Jeżeli zdecydujesz się na model abonamentowy, będziesz ponosić stałą miesięczną opłatę – bez względu na liczbę i wartość sfinansowanych faktur. Poza tym firmy faktoringowe mogą naliczać dodatkowe opłaty czy prowizje, których wysokość jest zależna od oferty i szczegółów umowy.

Warto podkreślić, że koszty finansowania faktur kosztowych mogą być znikome przy skoncie. Jeśli dostawca zaoferuje Ci duży upust za szybki przelew, nie odczujesz opłacania odsetek faktorowi, bo i tak wyjdziesz na plus.

Jeśli nie wiesz, która firma faktoringowa zapewni Ci najlepsze warunki, skorzystaj z rankingu ofert faktoringu odwrotnego.

Źródło tekstu: https://www.firmowakasa.pl/faktoring-odwrotny/

Top