Wznoszenie budynków – o szalunkach

Chcesz kupić szalunki Kraków? Wejdź na sklep.abcszalunki.pl.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Głównie stosuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wówczas są one potrzebne do tego, by nadać im właściwy kształt i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się także w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie otworów na bramy, okna i drzwi. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i jakim sposobem mogą nabyć je inwestorzy.

Szalunki z drewna, metalu bądź sklejki

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z mocnych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ ewentualnie desek drewnianych, którą można wykorzystać powtórnie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak kłopotliwy – większa część wykonawców i inwestorów decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wykonane z drewna, sklejki bądź metalu, jak również zestawiać 2 a nawet 3 surowce. Z reguły jednak wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a całą strukturę łączą głowice ze stali lub aluminium, łączniki, narożniki i belki.

Wynajęcie szalunków – kiedy to się opłaca?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które oferują inne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających wybudować pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich modułów koniecznych do skonstruowania szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Top