Sklejka szalunkowa – jak się ją wykorzystuje?

sklejka Peri, sklejka szalunkowa Kraków

Deski szalunkowe to istotny element szalunków. Tę rolę mogą pełnić typowe deski drewniane lub płyty wytworzone z innego materiału, jakkolwiek zazwyczaj wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem postawić domy ze ścianami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki są również wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na utworzenie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją produkuje

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te aczkolwiek były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały właściwych parametrów – zazwyczaj nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny współcześnie używana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z wielu gatunków drewna – na ogół z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdują się różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji używa się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi częstokroć wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Firmy budowlane posiadają zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z modułami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom własnymi siłami, nie ma potrzeby zakupu wszystkich części szalunków – możemy je wynająć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma służy także wynajmem innych akcesoriów niezbędnych do ustawienia szalunków – między innymi łączników i głowic.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Top